Technologia

BYBASS HIFI

Informacje szczegółowe

Nasze wieloletnie doświadczenie w szeroko pojętej studyjnej produkcji muzycznej takiej jak miksowanie, aranżacja czy mastering pozwoliło nam skonstruować zestaw kolumn Hi Fi klasy High End będący spełnieniem marzeń każdego profesjonalisty i audiofila. Kolumny te zawierają ponad 30 wpływających na jakość i wierność brzmienia aksjomatów budowy, od lat pożądanych i poszukiwanych na rynku Hi End.

Wyszliśmy naprzeciw tym żądaniom budując kolumny głośnikowe o wyjątkowo eleganckim wyglądzie i bardzo wysokiej wierności odtwarzania. Nasza koncepcja budowy celowo porzuca jakiekolwiek tanie metody produkcyjne koncentrując się jedynie na osiągnięciu najwyższej możliwej jakości i naturalności odtwarzania Muzyki.

Owocem tego podejścia jest linia Bybass Level Two - kolumny zbudowane z najwyższą troską o najdrobniejszy szczegół brzmienia z najlepszych dostępnych materiałów i w oparciu o ręczne metody produkcji.

Zaczynając od najlepszej jakości litego drewna użytego do konstrukcji obudów, a kończąc na najdrobniejszych detalach montażu i ręcznie politurowanych obudowach, kolumny te reprezentują sobą prawdziwie mistrzowską klasę wykonania i doskonale wierną jakość odtwarzania Muzyki.

Naturalne, ręcznie selekcjonowane gatunki drewna

Kolumny głośnikowe mają bardzo wiele wspólnego z instrumentami muzycznymi.  Jednak pod pewnymi względami maja jeszcze trudniejsze zadanie niż one - muszą one wiernie oddawać brzmienie bardzo różnorodnych instrumentów, a również głosów ludzkich i odgłosów natury. Jak wiemy, najlepsze instrumenty muzyczne zbudowane są z wybieranych gatunków drewna, tak, aby ich dźwięk był szlachetny i miły dla ucha. Gitara czy skrzypce zbudowane z MDF-u czy plastyku na pewno nie zabrzmią tak dobrze jak zbudowane z pięknego, starannie sezonowanego i selekcjonowanego drewna. Dlatego też w obudowach kolumn Bybass Level Two stosowane jest tylko drewno najwyższej jakości, które przyczynia się do lepszego i bardziej naturalnego odwzorowania każdego rodzaju muzyki, od klasycznej i akustycznego jazzu po najbardziej wyrafinowane gatunki techno i muzyki elektronicznej. Zastosowanie podwójnej obudowy będącej połączeniem miękkiego drewna świerkowego oraz gatunków twardego drewna takich jak dąb czy jesion pozwala na bardzo znaczne usztywnienie konstrukcji i znacznie lepsze wygaszanie niepożądanych fal dźwiękowych tworzących się wewnątrz obudowy. Drewno to znakomicie współpracuje z brązowymi głośnikami  Bybass Horus Gold z magnetycznym napędem Alnico, a specjalnie skonstruowane celulozowe membrany pozwalają na odtwarzanie nawet najbardziej delikatnych niuansów brzmienia. Przyczynia się to zarówno do znacznie lepszego odwzorowania detaliczności i głębi nagrań muzycznych w stosunku do kolumn o tradycyjnej konstrukcji jak również  do bardziej naturalnego przekazu emocjonalnego treści muzycznych. Celem Hi Fi zawsze było możliwie najwierniejsze oddanie dźwięków w taki sposób, w jaki występują one w naturze.  Dzięki zastosowanym technologiom oraz filozofii konstrukcji kolumny Bybass Level Two są wstanie wykonać to zadanie w dotąd niespotykanym stopniu.

wood board 1
front wall up 2
wood and plate 6

Głośniki o papierowych membranach

paper cones

Celuloza jest optymalnym materiałem dla wysoko-efektywnych i bardzo naturalnie brzmiących membran głośnikowych. Jako materiał drewnopochodny, idealnie komponuje się ona z drewnianymi obudowami tworząc muzycznie zbalansowaną całość. W kolumnach Bybass Level Two  zastosowane są specjalne głośniki Bybass Horus Line Gold, zaprojektowane przez nas z myślą o uwolnieniu każdego niuansu brzmienia. Nasza filozofia podejścia "freed sound" wymierzona jest właśnie w uzyskanie doskonale czystego, pozbawionego zniekształceń akustycznych i szkodliwych podbarwień dźwięku.

W celu wyeliminowania interakcji pomiędzy obudową a koszem głośnika osadzone są one na uszczelkach wycinanych laserowo z naturalnego korka i mocowane do drewna z użyciem mosiężnych wkrętów.

Kolumna Bybass Level Two spoczywa na solidnym cokole z granitu lub marmuru. Szpice kolumny opierają się natomiast na specjalnie opracowanym przez nas systemie wygaszania drgań własnych całej kolumny zwanym Bybass Flexi-Float System.  Jest on wyposażony w specjalne podstawki, które wskutek możliwości wykonywania mikro-drgań w płaszczyźnie poziomej przyczyniają się do znacznie lepszego tłumienia wibracji dolnej części obudowy i izolacji całego układu od podłogi. Przyczynia się to do jeszcze czystszego i bardziej wiernego odtwarzania materiału dźwiękowego.

Drewniane korpusy głosników wysokotonowych

Materiałem użytym na korpusy głośników wysokotonowych jest drewno jaworowe, takie samo, jak używane w budowie skrzypiec. Wpływa to bardzo znacząco na jakość i czystość odtwarzania wysokich częstotliwości i znakomicie komponuje się brzmieniowo z membranami celulozowymi pozostałych głośników. Głośniki Bybass Horus Gold zapewniają piękne i naturalne brzmienie najwyższych częstotliwości zawartych w materiale dźwiękowym. Dzięki zastosowaniu potężnych komór stratnych toczonych z solidnych bloków mosiężnych zawierających materiał wygłuszający oraz otwartej komory cewki w głośnikach średniotonowym i obu basowych  brzmienie jest całkowicie pozbawione szkodliwych podbarwień, jakie są obecne w głośnikach z obudową plastykową bądź też metalową o tradycyjnej konstrukcji.

Szerokie zastosowanie srebra i rodu w punktach wewnętrznych połączeń i portach przyłączeniowych

Wewnętrzne połączenia wykonane są z naszego najwyższej jakości miedzianego okablowania Bybass Supraphonic Series ze specjalną ścieżką ze stopu srebra i złota oraz ręcznie lutowane za pomocą wysoko-przewodzącego stopu lutowniczego z domieszką srebra i złota. Styki portów przyłączeniowych są wykonane z litej, czystej miedzi, a następnie pokryte warstwą srebra i rodu w celu zabezpieczenia przed oksydacją. Zwory systemu bi-wiring są wykonane z litych płytek srebrnych najwyższej próby.

Unikalne rozwiązania akustyczne wpływające na polepszenie dźwięku

Kolumny Bybass Level Two posiadają specjalne otwory akustyczne dla głośnika średniotonowego w tylnej ściance obudowy, co umożliwia wypromieniowanie większej ilości energii akustycznej przez ten głośnik. Bardzo starannie zaprojektowane wytłumienie wnętrza obudowy zawiera wyłącznie naturalne materiały takie jak runo owcze oraz korek. Głośnik niskotonowy pracuje we własnej, tłumionej akustycznie komorze.

Czysto naturalne materiały wygłuszające

Do wytłumiania wewnętrznej strony obudów w kolumnach Bybass Level Two używane są materiały naturalne, takie jak korek oraz runo owcze. Taki dobór materiałów głuszących znakomicie komponuje się z obudowami z naturalnego drewna oraz zapewnia optymalną charakterystykę akustyczną głośnika. Środowisko akustyczne oparte na 100% naturalnych komponentach ma znaczący wpływ na jakość i przyswajalność produkowanych dźwięków przez ucho ludzkie. W połączeniu z celulozowymi membranami głośników i kopułkami głośników wysokotonowych zbudowanymi w oparciu o włókna naturalne tworzy to idealnie zharmonizowany układ akustyczny zdolny bez negatywnych podbarwień przetworzyć każdy rodzaj dźwięku.

Ręcznie selekcjonowane, parowane komponenty zwrotnic elektronicznych

Zwrotnica elektroniczna jest, obok akustycznych rozwiązań obudowy najważniejszym elementem wpływającym na jakość przetwarzanego dźwięku. Kolumny Bybass Level Two są wyposażone w zwrotnice wykonane ze szczególną starannością i troską o najdrobniejszy nawet niuans brzmienia, w oparciu o ręcznie nawijane cewki i parowane elementy, takie jak oporniki i kondensatory. Zwrotnice zbudowane są z pominięciem jakichkolwiek płytek drukowanych metodą "point to point" w celu uniknięcia niepożądanych interferencji między elementami i ręcznie lutowane spoiwem bez zawartości ołowiu z domieszką czystego srebra i złota w celu uzyskania optymalnej przewodności elektrycznej. Wszystkie elementy okablowania są prowadzone z daleka od siebie w celu eliminacji szkodliwej interferencji elektromagnetycznej. Całość zabezpieczona jest przed wpadaniem elementów w wibracje przez zatopienie całego układu w grubej warstwie materiału głuszącego.

Bybass Freed Sound - przetworniki ze specjalnymi wkładkami fazowymi

Od wielu lat najlepiej sprawdzającym się rozwiązaniem w konstrukcjach audiofilskich są głośniki z cienką membraną celulozową. Jakość membrany głośnikowej jest jednak uzależniona nie tylko od materiału samej membrany, ale również od materiałów zastosowanych na karkas cewki dźwiękowej, rodzaju użytego na uzwojenia drutu  oraz materiału górnego zawieszenia membrany. Bybass Level Two zawiera nasze własne przetworniki Bybass Freed Sound linii Horus Gold, zbudowane w oparciu o papierowy karkas cewki oraz lekki, piankowy resor górny. Umożliwia to uzyskanie bardzo detalicznego a przy tym naturalnego brzmienia, zdolnego oddać najdrobniejsze niuanse każdego nagrania, również muzyki klasycznej czy etnicznej oraz instrumentów takich jak flet czy skrzypce. Ponadto, głośniki nasze są pozbawione kopułki przeciwpyłowej na rzecz specjalnie ukształtowanej wkładki fazowej wykonanej z litego aluminium, co dodatkowo poprawia czułość przetworników na transjenty oraz zapewnia szybkość układu w razie konieczności.

speaker foam 1
speaker phase plug 3
Głośniki-szarości-600x600

Pierścienie usztywniające toczone z użyciem CNC z solidnego, używanego w przemyśle lotniczym aluminium

Pierścienie usztywniające mają na celu podniesienie masy kosza głośnikowego i takie jego usztywnienie, by całkowicie wyeliminować skręty boczne konstrukcji podczas odtwarzania Muzyki z dużą mocą. Wpływa to na jeszcze większe oczyszczenie dźwięku z niepożądanych zniekształceń i zakłóceń, co sprawia, że jest on bliższy oryginałowi.

rings 4
rings 5

Wysokiej efektywności sekcja subwoofera w dolnej części obudowy

Stosowanie lekkich wysokowydajnych membran celulozowych ma swoje zalety i wady. Oczywistą zaletą jest efektywność i naturalność brzmienia, wadą - delikatność konstrukcji i niewielka moc maksymalna. Brzmieniowo głośniki celulozowe od lat uważane są za jedne z najlepiej brzmiących na rynku Hi - Fi. Kolumny Bybass Level Two posiadają zabudowany głośnik sub-basowy w dole obudowy wspomagający przetwarzanie najniższych zakresów częstotliwości. Jest on zbudowany w oparciu o materiały kompozytowe takie jak lekkie i sztywne włókno węglowe, co pozwala bez szkody dla wyższych zakresów basu i tonów średnich cieszyć się znakomitym odsłuchem w dolnym zakresie pasma. Dodatkowo głośnik ten wspomaga działanie głośnika nisko-średniotonowego pod względem możliwości oddania dużej mocy wzmacniacza. Dzięki temu rozwiązaniu moc sinusoidalna systemu wynosi aż 165 watów RMS na stronę.

Ręcznie politurowane obudowy

Linia kolumn Bybass Level Two wyróżnia się spośród innych kolumn hi fi ręcznymi metodami produkcji i montażu. Obejmuje to też politurowanie obudowy zgodnie z tradycyjnymi metodami stosowanymi  przy produkcji nie tylko ekskluzywnych mebli, ale również instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce. Dotyk ludzkiej ręki jest odpowiednim zakończeniem procesu budowy tych kolumny, od początku ręcznie montowanych z wykorzystaniem najlepszych naturalnych materiałów.

varnish handcraft 9